Horolezecké klání na Pašince 2008 - výsledky

pořádá HO Potkali se u Kolína

uskutečnilo se ve čtvrtek 8.5. 2008

 

laskaví sponzoři:

 

 

    

    

 

 

www.postriziny.cz  www.uax.cz

www.horosvaz.cz   www.sodo-kolin.cz   www.raveltik.cz

www.tilak.cz   www.singingrock.cz   www.bartsport.cz

www.pavouci.cz  www.hudy.cz

  www.pad.cz

 

ČTU TK OREGON KOLÍN

 

BĚLINA STAVBY s.r.o.

 

PILC ODPADY s.r.o.

 

V.P. PROCHÁZKA s.r.o.

 

LEGOS s.r.o.

 

mediální partner:

www.kolin.pres.cz

 

 

Výsledková listina klání 2008 (.pdf)

 

 

Nadějný Tomáš Haken (25, HOPSUK) ve finálovém "nářezu" v podobě Střihounova (muž ve žlutém) bouldru na Mecháčku za zhruba 7A Fb.

 

   Letošní klání proběhlo za poměrně příjemných klimatických podmínek, což můžeme připsat časnému květnovému termínu. To se podepsalo samozřejmě úplně na všem od organizačních záležitostí až po přístup závodníků k závodění. Naštěstí byl díky našim štědrým sponzorům opět velice dobře zajištěn pitný režim závodníků i ostatních přítomných, za čež jim vřele děkujeme! Letošní megabouldrové finále bylo opravdu strhující a to zásluhou Pavla a Honzy Novákových z Kutné Hory,  kteří se jen několik málo týdnů před kláním pustili do vyčištění Mecháčka, na němž se do té doby lezlo jen velmi sporadicky a zážitky to nebyly zrovna nejlepší. Upravili pod ním i nástupovou plošinu a jen díky jejich práci se zde tak perfektně zabouldrovalo. Za to musím znova mnohokráte poděkovat - díky, bez Vás by to nešlo! Hektické přípravy vyvrcholily ve čtvrtek ráno po příjezdu z mohutné Vilíkovy slávy, konané u příležitosti narození jeho prvorozené dcery. I když malá Majda poroste počítám jak z vody, my jsme měli toho rána co dělat, abychom se vůbec udrželi na nohou. Nicméně se vše podařilo pro lezuchtivé závodníky připravit takřka v čas a snad i kvalitně. Cesty se letos dle slov závodníků velice vydařily, inu byly to dvě lahůdky, které jsem si šetřil už léta. Co dodat, příště to bude třeba ještě lepší...

   Kolem desáté hodiny ranní dorazilo poměrně slušné množství závodníků, kteří se po chvíli začali dožadovat předlezení závodních cest. Oblečen v reklamních hadřících a ověšen neméně reklamním, ovšem koupeným, matrošem jsem se jal předlézat obě závodní linie. Jak Kyselej ksicht za 8- tak Sladké sny za 8+ se podařilo několika závodníkům dokonce TOPovat, mohli jsme tedy postavit asi i něco těžšího. Naopak někteří byli opět pěkně zaskočeni již na začátku cest a zde se opět jasně ukázalo, jak to kdo s lezením vlastně myslí :-)). Velkým překvapením byl Honza Pokštefl (32, Praha), který to tedy vzal za poslední dva roky velice pevně do rukou a obě cesty velmi suše TOPpoval, čímž udělal velký dojem nejen na členy poroty. Druhý a poslední TOP obou kvalifikačních cest předvedl opět mnohem lépe připravený než loni, Kutnohorský raťafák, Ondra Ďoubal (19, TJ Elán KH nebo snad Sparta KH - kdo ví). Jediný ženský TOP předvedla Verča Jecelínová (24, HOPSUK) v lehčí kvalifikační cestě a to musím říci stylem poměrně velmi pohledným a čistým. S převahou se cestou valila též její největší letošní sokyně Oli Ramešová (20, HOMÁČ), která však v posledním těžkém kroku poněkud zaváhala a snad kvůli prohýřené noci spadla, což jí nakonec bohužel stálo celkové vítězství. Podívaná to letos byla tedy vskutku skvostná. Časovka byla zvolena dá se říci opět konzervativně zhruba na "Jihovýchodní spáře", což se potvrdilo jako místo šťastné a divácky velmi atraktivní, i díky zvolenému systému jištění pomocí samočinného blokantu LOCKER, který zapůjčili PAVOUCI s.r.o., díky němuž měli závodníci dokonalý pocit nevázanosti a volnosti pohybu. Od prvotního nápadu startovat exíkem půl litru piva od našeho sponzora, bylo nakonec ustoupeno a startovalo se jen symbolicky puštěním otvíráku, zdejší pradávné instalace. Nejlepšího času dosáhl opět Ondra Ďoubal, když stěnou prolétl za myslím nikoliv nepřekonatelných, ale velmi slušných 31,7 sekund. Z žen zdolala cestu nejrychleji jako loni Verča Jecelínová s časem 48,5 sekund, na záda jí při tom obrazně dýchla další ostřílená borka Olinka Ramešová, která se pro ni naprosto neznámou cestou přenášela jen o osm sekund déle. Obrovské potíže stihly v cestě nestora Kolínského lezení Frantu Rámuse, který přes všechnu nevoli osudu, ač ve zcela neuvěřitelném čase, dokázal dokončit! Zasekl se v cestě ovšem takovým způsobem, že se to snad může stát opravdu jen jemu. Zmožen mocnou silnou Francinovy dvanáctky po lítém několika hodinovém boji ve štěně na polici v horní části cesty usnul, čehož si ale bohužel nikdo nevšiml, jelikož domluva zněla, že signál vydá sám, až dosáhne TOPu. Probudili ho až paprsky ranního slunce a když se nad ránem ozvalo údolím mocné zvolání "teď" časomíra ještě spala, za čež se velice omlouvám. Tak snad příště. Po odlezení kvalifikace kolem 14. hodiny odpolední byly vyhlášeni postupující borci a borky.

    Letos byl díky různým vlivům, které zde nebudu rozebírat, pokvalifikační úbytek závodníků poněkud menší a tak se pokračovalo vesele dál. Do izolace za Mecháčkem se stáhlo 13 finalistů a boj v krutém bouldru ve Střihounově režii začal pěkně z ostra. Klasifikace cesty odhadem atakovala nějakých 7A+/7B Fb., což se trochu přehnalo a někteří závodníci, zvláště dámy, měli pořádný problém už od prvního chytu nebo dokonce i odlepit nohy od země. Byl zvolen systém pěti ostrých pokusů, čímž se vše dost protáhlo, ale myslím, že jsme viděli strhující boj o každou píď kolmého skalního povrchu. Inu jak pán diktoval, tak se lezlo. Atmosféra byla velice pivní a pro některé se závodění prostě ubíralo už delší dobu trochu jiným směrem, což snad ale nijak zásadně nevadilo. Perfektně zalezli především Tomáš Haken (25, HOPSUK), Jirka Belza (25, HOPSUK), Honza Pokštefl, který přímo zazářil perfektním nebojácným výkonem, a vše suše dovršil Ondra Ďoubal, který udatný bouldr výšky XXXL s výrazem zwergenschrecka poTOPoval hned prvním pokusem, za čež se mu dostalo mohutných ovací. Byl publikem odnesen rovnou na bednu, prohlášen za vítěze a slavnostně dekorován putovní trofejí klání, kde bude mít již podruhé v mědi vyryto své všechno. Druhý skončil Honza Pokštefl a na třetím místě zaslouženě stanul Jirka Belza. Velice slušný výkon podal ve finále i velmi nadějný mladý lezec Filip Šikula (17, IREX Pardubice) a díky poctivému zimnímu tréninku i Marek Mičulka (25, HOPSUK).

 

Ondra Ďoubal - vítěz klání 2008

 

   Ženy jak už bylo řečeno bouldr zrovna nepovodily, za češ však stud padl spíše na stavěče cesty, který situaci dost podcenil, a ten druhý byl zas na mol. Ženy byly proto roztříděny podle výsledků kvalifikace. První místo tedy obsadila již podruhé trysková Verča Jecelínová, na druhém se zaslouženě umístila přespolní Olinka Ramešová a na nejnižším stupínku bedny zahnízdila též velmi udatná Bára Šormová (31, Praha), která byla také velkým a příjemným překvapením závodu.

   Děti do 16 let měly letos opravdu perfektní zážitky z obou závodních cest, které jim perfektně sedly. Nejlépe se projevila mladá Terezka Melicharová z Červených Peček, v těsném závěsu za ní se umístil udatný Tomáš Adamec původem taktéž z Červených Peček. Dětí do 16ti let nám ovšem závodí pořád ještě málo, a proto zveme všechny koně této kategorie, přijďte za rok podpořit klání!!! Díky Romanovi "Emánkovi" Pešíkovi z Panklova byl pořízen i velice kvalitní videozáznam a věřím, že se časem dočkáme slušného sestřihu zahrnujícího některé kapitoly z letošního zápolení. Několik povedených záběrů z klání se objevilo již v traileru k chystanému filmu HRANY, který byl uveden na sesterských stránkách HOPSUKu tejpa-web.ic.cz již koncem května 2008.

   Slavnostní vyhlášení plynule přešlo v poklidné popíjení, kamarádské švitoření pod skalou, grilling powered by Steebe a mnoho jiných lezeckých kratochvílí. Následně do kratochvíle nejkratochvílovatější a to do tvrdého spánku některých aktérů těsně po půlnoci, čímž bylo afterparty učiněno za dost. Poněkud podpásovkou bylo utnutí proudu a tudíž i chlazení, muziky atd. před západem slunce, za čež ovšem nemůžeme nikoho hanit, to je holt život. Letošní klání považuji za akci ještě mnohem zdařilejší než loňské, jen nás samozřejmě mrzí, že naší štědré nabídky nevyužilo více místních lezců, pro něž tento vypečený závod pořádáme především. Těšíme se na Vás opět přibližně za rok na konci jara 2009. Střihoun slibuje nějaké to vypečené a voňavé překvapení, určitě si udělejte čas. Lezbě nazdar! Za organizátory napsal Běhy            

 

Více fotek z klání 2008 můžete shlédnout ve Foto

 


 

Takto jsme Vás lákali na klání 2008

~ kategorie závodů: oblastní, venkovní  ~ disciplína: obtížnost

 

   Srdečně zveme lezce a lezkyně všech kategorií, diváky, podporu a všechny kolemjdoucí na 6. ročník nejslavnějšího závodu v lezení na obtížnost a rychlost Kolínska. Ten proběhne v čtvrtek 8. 5. 2008 na Skále u Kohoutova mlýna - tzv. "Pašince". Prezence od 9:15 do 10:00 na místě. Případně předem do 6. 5. 2008 na tento email behyl@tiscali.cz Startovné se letos opět neplatí. Start závodu 10:01. Kategorie: ženy a muži (děti do 16 let, dospělí, důchodci nad 56 let). Dvě cesty na skále na obtížnost stylem řekněme FLASH, jedna cesta na skále na rychlost stylem TR. Finále pro nejlepší (počet finalistů dle uvážení poroty) stylem OS na speciálně upravené cestě na skále. Leze se za každého počasí. Cesty staví Střihoun a Běhy. Tradiční putovní trofej vyhrává celkový vítěz klaní. Program závodů je letos rozšířen i o cestu pro lidi, kteří ještě v životě po skále nelezli a chtějí si to vyzkoušet jen tak mimo závod. Bude zde pro ně připraven odborný personál a potřebné vybavení. Dostatek sponzorovaného pitiva zajištěn. Po skončení závodů mohutná afterpárty na místě. Vlastní půllitry výhodou! Nocleh na místě a v blízkém okolí pod širákem, či ve vlastním stanu.

 

 

 

Pravidla klání 2008

Plakát ke stažení (.pdf)

 

Vysmátý celkový vítěz Horolezeckého klání na Pašince 2007 - Ondra Ďoubal (18, TJ Elán KH) s trofejí, pod ním na pomyslné bedně sedí zleva Jirka Belza (24, HOPSUK) ,Verča Jecelínová (23, HOPSUK) a Honza Ďoubal (20, TJ Elán KH)   

  

 

více informací bude včas k mání - sledujte dění na www.hopsuk.borec.cz

 

minulé ročníky viz. 2005 2006 2007