Zápis schůzky H.O. Potkali se u Kolína

 

Termín: pátek 6.2. 2009 - 18.15 hod, v restauraci STAP BAR na Zálabí, Brankovická 1367, tel.: 321 725 872. (vchod naleznete na GPS  50°2'5.024"N, 15°11'47.001"E  www.mapy.cz ).

 

Intro:

   Stůl bude zamluven na jméno HOPSUK. Pokud má někdo zájem objednat si vepřové koleno, může buď rovnou zavolat na číslo STAP BARu a krmi si na stanovený termín objednat (s dostatečným předstihem), nebo dát do 30.1. 16.00 hod vědět Střihounovi a on v tento den po vypršení stanoveného času uskuteční společnou objednávku kolen. To jsem zvědav jak tohle dopadne :-)).

   Pokud chce někdo na poradě přispět třeba krátkým (15min) povídáním o nějaké zajímavosti související s lezením či oddílem bude mu přidělen prostor (mám na mysli zážitky z akcí, promítání, film...) Na místě je k dispozici u stropu visící velmi slušná obrazovka (digitální) na níž bychom počítám asi zvládli pustit pomocí booku a příslušného kabelu nějaký film, fotky či jiné podklady. Možnosti zjistím, pokud někdo bude mít, co pouštět a dá mi o tom včas (do 30.1.) vědět. Kdo ví třeba bude stačit jen DVD či flash disk s daty. Bylo by dobré tím motivovat hlavně naše nováčky, mladší členy, utužit kolektivního ducha, pobavit se, sdílet a vyburcovat chuť navštěvovat oddílové akce. To by bylo fajn. Tyto příspěvky budou zařazeny na začátek porady. Ke každému příspěvku bude krátká diskuse.

   Na poradu se nejdeme zhádat, ale podebatovat o tématech, která nás zajímají či trápí a pokusit se někam posunout v jejich řešeních. Seznam projednávaných témat bude kompletně vyvěšen na této stránce, stále je možnost ho doplňovat dalšími body, zaslanými v podobě jak do něj budou přidány, nejlépe na můj email  behyl(ZaV)tiscali.cz  a to do 3.2. 2009 - 24.00 hod. Po 4.2. bude seznam kompletní a nebude se již měnit. Některé poznámky byly již přidány, v textu nejsou nijak odlišeny (3.2.2009). Novému bodu je přiděleno číslo a je přidán na konec seznamu, současně je zařazena i poznámka o pořadí projednávání bodu na pozici kdy bude bod projednáván. K jednotlivým bodům byla přidána resumé z porady (10.2.09).

 

 

Prezenční listina:

Těší mě, že se skutečně zúčastnilo historické maximum oddílovců i bývalých členů a to 18 kousků plus další zvědavci a zájemci o lezení. Zúčastnili se:

Běhal Ondřej

Belza Jiří

Borovička Jan

From Vladimír

Haken Tomáš

Jecelínová Veronika (v 2009 není členem HOPSUKu)

Kameník Ivo

Klvaň Michal (v 2009 není členem HOPSUKu)

Kostelecký Josef

Ledvinová Kateřina

Lukešová Jitka

Mičulka Marek

Pešík Roman

Skřivánek Karel

Smrtka Martin

Strejček Pavel

Střihavka Vladimír

Výborný Michal

 

Hlavní body našeho schůzování:

 

1. (Běhy) K zavedení pravidelných oddílových schůzí. Na jaře 2007 bylo rozhodnuto, že zkusíme schůzovat jednou za dva měsíce. Jelikož se od té doby na opravdové schůzi scházíme po druhé, je jasné, že něco není v pořádku. Celooddílové schůzování bude zřejmě nadále sporadičtější. Bylo by dobré alespoň jednou či dvakrát do roka.

Resumé: Schůzovat se bude nadále dle potřeby, termín pravidelné výroční schůze byl stanoven na poslední pátek v Lednu. Běhy upozornil na možnost konání ještě podzimní schůzky HOPSUKu v 2009, kvůli diskusi a zamyšlení nad výsledky zavedených novot.

 

2. (Běhy) Dlouholetí neplatiči oddílových příspěvků, kteří si svévolně zařizovali naším jménem ČHSky si je v současné době již nezařizují a tudíž problém řešený na jaře 2007 již netrvá. Neplatiče se nepodařilo kontaktovat, neodpověděli na emaily, nebyli zastiženi ani telefonicky. Je jasné, že visí HOPSUKu za ta léta nějaké peníze, jaké by mohl asi spočítat jen Kotýsek. Obávám se ale, že aféra je již promlčená a HOPSUK se může s jejich penězi rozloučit, soudně je vymáhat zřejmě nemá cenu.

Resumé: Téma bude ještě projednáno na schůzce užšího kroužku HOPSUKu, která se uskuteční během následujícího měsíce. Proběhne pokus opět kontaktovat Davida Látra a problém s ním jednou pro vždy vyřešit.

 

3a. (Běhy) Výše příspěvků HOPSUKu pro rok 2010. Navrhuji, aby byly příspěvky ponechány ve stejné jednotné výši a to 100 Kč pro HOPSUK za člena i nováčka, pokud nedojde k zvýšení příspěvku ČHS. Kdyby případně došlo k zvýšení příspěvku ČHS na 2010, bylo by zřejmě zajímavé oddílový příspěvek operativně snížit, aby součet obou příspěvků (ČHS a HOPSUK) zůstal na 500 Kč pro stávajícího člena a 550 Kč pro nového člena.

Resumé: Oddíl odhlasoval, že příspěvek HOPSUKu na 2010 zůstane nezměněn a jednotný. Tedy 100Kč na hlavu, ať už nováčka nebo stálého člena. O případném navýšení příspěvku by se dalo uvažovat v případě zvýšené potřeby nákupů společného materiálu v následujících letech.

 

3b. (Běhy) Ke stavu oddílové kasy. Současné prostředky HOPSUKu u Běhyho a čerpání (nákupy) v 2007 a 2008. Podobné podklady by měl dodat i Kotýsek, který je ovšem dlouhodobě nepřítomen, a tak se to dozvíme zřejmě se zpožděním.

Resumé: Téma bude ještě projednáno na schůzce užšího kroužku HOPSUKu, která se uskuteční během následujícího měsíce. Zde by se snad mělo podařit dát dohromady účetnictví.

 

4. (Běhy) Nákup nových oddílových věcí. V roce 2007 a 2008 bylo nakoupeno poměrně mnoho věcí z oddílových prostředků, především pro výcvik nováčků a různé jiné oddílové akce. Seznam oddílových věcí k zapůjčení je zde. Bylo by dobré zhruba probrat plán investic do budoucna. V návrhu jsou nová oddílová lana (sportovní jednoduché 60m 10mm a dvojité lano 60m do hor), druhá oddílová boulder matka nebo dokonce dvě. Koupily by se zřejmě na PADání  v Petrohradě začátkem léta 2009, za doufejme velmi výhodnou cenu. Matky pak budou k zapůjčení pro platící členy HOPSUKu, kteří se prokáží platnou ČHSkou, v sídle firmy PAVOUCI s.r.o. v Havlíčkově ulici za velkým kruhovým objezdem. Výpůjční formulář by byl na místě. Věc je třeba projednat s firmou Pavouci s.r.o..

   Dále se pokusíme usnést na řešení problematiky oddílového crashpadu FATMAN, který se poslední rok nacházel převážně v Brně, kde se tedy bouldrovalo asi nejvíce, ale netuším zda se ho někdo snažil zapůjčit v Kolíně, věřím, že tu byli zájemci, ale bohužel nepořídili.

   (Marek Mičulka) Myslim si, ze by nebylo spatne mit v oddile nejaky cepiny a macky. Ma predstava je 2 rychloupinaci macky, 4 utocny cepiny, 2 polovicni lana a asi 3 srouby do ledu. No vejbava na kopecky.....asi tak. Docela by to bodlo.Je to docela mastny pro jednotlivce co to obcas pouzije, v oddile by se to nemuselo ztratit....mohlo by to prijit k vhodu vice lidem. Na schuzi bych prisel s nejakou nabidkou... Estli to teda nezamitnete hnedka v prvopocatku.

   (Běhy) Musíme vyřešit kam se v roce 2006 ztratilo oddílové kladivo PETZL, naposled ho měl pokud si dobře pamatuji Kotýsek, který ho bral ode mě. Od té doby je snad údajně nezvěstné. Nikdo neví kam se podělo. Pokud o něm někdo máte nějaké zprávy dejte prosím vědět.

   Další oddílové věci slouží pro výcvik nováčků a zajištění zdárného průběhu Pašinka klání. Nemohou být proto půjčovány nedůvěryhodným členům za pochybnými účely. Na jejich uspokojivý stav je nutné zvláště pečlivě dbát.

   Dále v letech 2007 a 2008 oddíl nakoupil borháky (70ks), pískovcové nerezové kruhy (8ks) a příslušná lepidla a vrtáky na prvovýstupy. Tento materiál je zatím přerozdělován členům Zdravého Jádra a jimi dál mezi oddílovce, kteří mají konkrétní projekty na něž potřebují osadit schválené normované jistící prostředky. Materiál není členovi přidělen bez konkrétní vize nebo projektu na papíře a už vůbec ne bez řádného praktického proškolení, jak s ním zacházet. Je vydáván jen na skály ČR, kde je možné dělat prvovýstupy. Každý je zodpovědný za jistící body, které sám osadil! Tento materiál si může individuelně zakoupit každý člen ČHS za stejně výhodné ceny.

Resumé: Na 2009 byl oddílem odsouhlasen nákup dalšího crashpadu, který by se měl pořídit výhodně na PADání v Petrohradě v Dubnu. Věc mají na starost Haky, Běhy a ostatní oddílovci, kteří se případně zúčastní PADání. Dále byl odsouhlasen nákup jednoduchého dynamického lana 60m 10,5mm s příznivými parametry pro nácvik padání nováčků. Dále bude dle potřeby zakoupeno jednoduché dynamické lano 30m 10,2-10,5mm pro výcvik nováčků, pokud nebude získáno opět sponzorským darem. Současná lana oddílu používaná pro výcvik sponzorovala firma PAVOUCI s.r.o., Steebe a Běhy. Dále se odsouhlasil nákup dvou cepínů pro útočné lezení v kolmých ledech. Výběrem a nákupem byl pověřen předseda oddílu Karlos. Mačky byly smeteny se stolu, pro nedostatek podpory, panuje názor, že jde o poměrně individuální spotřební materiál, který by si měl spíše každý hýčkat sám. Byl také odsouhlasen nákup dalšího materiálu pro podporu rozvoje prvovýstupů v Čechách. Jedná se především o lepidla, vrtáky, borháky, kruhy, nýty a případné další pomocné nářadí. O této věci rozhodou členové OVK Praha a střední Čechy, jejich prostřednictvím bude také pod stanovenými podmínkami materiál dále distribuován mezi oddílovce. Nýty, borháky a stěnové kruhy jsou vydávány jen po delší konzultaci vedené s příslušnými členy Zdravého jádra - členy OVK (zahrnující prověření dovedností žádající osoby - je nezbytně nutné umět je bezpečně a kvalifikovaně osadit a umět vybrat správné místo), nutné je též mít na papíře popsaný konkrétní projekt (linii prvovýstupu) s odhadovaným rozmístěním a počtem jistících prostředků. Spotřebovaný materiál (nýty, vrtáky, lepidlo) není nutné dokoupit, jen přesně a srozumitelně písemně a včas sdělit, co se kde použilo, či zničilo a proč. Vypůjčení oddílových věcí zůstává prozatím stále zdarma!

 

5. (Běhy) Krátce k oblastní vrcholové komisi Praha a střední Čechy a její činnosti na Kolínsku v 2008.

Resumé: Členům OVK Praha a střední Čechy z HOPSUKu se podařilo nejen na Kolínsku během 2008 vyměnit 189 ks různých borháků a 2 pískovcové kruhy. Dále bylo osazeno 12 různých vrcholových řetězů a i 4 nové vrcholové knížky (Skála U Kohoutova mlýna, Jelenní skály - Hlavní stěna, Lom u Malotického brodu, Doubravčany - U ústavu). S přejišťováním může v budoucnu pomoci každý, kdo bude mít chuť a potřebný fortel, pod vedením členů příslušné OVK. Podmínkou je absolvování jarního školení o problematice přejišťování pořádaného CVK ČHS na Škrovádě a spolupráce s příslušnou OVK.

 

6. (Střihoun) Krátký příspěvek k průvodci Kolínskem 2009. Výzva k objevování skalních oblastí Kolínska, mapování terénu, dělání prvovýstupů, předávání informací vrcholové komisi a zpřístupňování dávno zarostlých skal.

Resumé: Střihoun vyzývá všechny aktéry prvovýstupů na Kolínsku k sdílení informací pro potřeby tvorby horo průvodců budoucnosti. Je možné kontaktovat všechny členy OVK a případně i přispívat na web ČHS Skalní oblasti (SO) http://skaly.horosvaz.cz, kde je možné psát poznámky, připomínky k cestám Kolínska apod. Dále Střihoun vyzývá k objevování zapadlých koutů Kolínských skal a tvorbě prvovýstupů, pomocí oddílem dotovaných jistících prostředků. 

 

7. (Běhy) K problematice oddílových brigád. O důležitosti těchto prací a zvyklostech v ostatních skalních oblastech ČR. Co se podařilo oddílovým brigádám a jednotlivcům v 2008 na skalách Kolínska udělat a poděkování za podporu akcí.

   K zavedení brigádnické povinnosti na skalách Kolínska: V roce 2009 přibude každému stávajícímu členovi HOPSUKu pravděpodobně povinnost odpracovat do konce listopadu 2009 (tj. do 30.11.2009) na skalách Kolínska nebo jinak ve prospěch HOPSUKu 10 hodin (cca dvě brigády), bude se možné i vykoupit a to v kurzu 30Kč = 1 neodpracovaná hodina. Pokud nebude povinnost včas zcela splněna bude po výtečníkovi požadována náhrada dle nastaveného kurzu a stavu jeho píchačky. Píchačku bude spravovat Běhy. Stav píchačky každého jedince bude zveřejňován průběžně na webu. Pokud nebude dlužná částka uhrazena, nebude vydána členovi ČHSka na následující rok a bude vyloučen z oddílu. Věc je myslím nastavená dobře, proto o ní budeme po dotvoření a upřesnění konkrétního modelu pro rok 2009 hned na místě hlasovat. Oddílová porada je schopná usnesení, je-li účast stávajících členů (tj. členů, kteří zaplatí příspěvky na rok 2009) na poradě alespoň 50%. Nováčci oddílu neplatí příspěvky a nemají právo hlasovat.

Resumé: Návrh brigádní povinnosti pro 2009 byl v plném znění (jak je uvedeno výše) oddílem přijat. Model byl uveden v činnost a uvidíme co přinese. Do konce listopadu má tedy každý člen i nováček HOPSUKu nově povinnost odpracovat na skalách Kolínska 10 brigádních hodin (cca 2 společně pořádané brigády). Na vše související s touto akcí dohlíží v 2009 Běhy. Vítána je jakákoliv pomoc. O práci se hlaste u něj, je samozřejmě možné pracovat individuelně na vlastních projektech, nebo Vám Běhy nebo kdokoliv další z členů OVK něco doporučí a poradí. Stav píchaček oddílovců bude průběžně zveřejňován na webu.

 

8. (Běhy) Pašinka building - přístřešek, koš, lavičky, koncepce, financování... Během 2007 a 2008 byly na Pašince zřízeny pracovníky firmy PAVOUCI s.r.o. vedenými Střihounem a brigádníky HOPSUKu dva odpadkové koše monumentálních rozměrů, dvě lavičky a otvírák na pívo ke stolu. Poděkování aktérům prací. Koncepce přístřešku je zatím nedořešena, nedošli jsme ke shodě na podobě projektu s majitelem pozemku, přezdívaným Mlynář. Nadále je řešení věci v nedohlednu. Svah již je po letošních brigádách pro stavbu přístřešku připraven.

Resumé: O přístřěšku v současné době již nikdo moc neuvažuje, dá se říci, že panuje spíše následující názor: Přístřešek by místo spíše hyzdil a má smysl především při Pašinka klání, pro něž je budován každoročně provizorně, jako stan. Stan na letošní klání přislíbil Míra From, za čež mu vřele děkujeme.

 

9. (Běhy) Highball Mecháček a zarovnání svahu kolem něj? Kácení stromů kolem něj. Koncepce, financování, bagr na odkopání svahu a zarovnání okolního terénu? Mecháček se jeví jako velice nadějný bouldr šutr pro odvážné, kdyby se podařilo odkovat jeho SZ stěnu do hloubky kolem 2 - 3 metrů odkryl by se převis a nad ním stěna nevídaných možností. Lehce odkopat by se hodilo i jeho SV stěnu a jeho S i V hranu. Jaký je názor a jaké jsou možnosti této akce? S kopáčskými pracemi začali v létě 2008 Pavel a Jan Novákovi z Kutné Hory. Omytí odkopaných stěn Pašinky a Mecháčka vysokotlakem, možnosti realizace akce.

Resumé: Kopání do velkých hloubek (2-3m) pod SZ stěnou Mecháčka připadá většině oddílovců jako scénář z Marsu a leckdo je spíše proti. Financování bagru pro úpravu terénu z prostředků oddílu bylo hlasováním zamítnuto. Každopádně se kolem Mecháčka bude muset udělat trochu rovinka a pořádek, aby se sem vešla bouldermatka a dalo se bezpečně odskakovat. Věnovat se tomu budeme buď na společné brigádě nebo se můžete úkolu samozřejmě zhostit po dohodě s někým z členů OVK samostatně a odpracovat si tu nějaké ty hodiny. Stále je zde a v blízkém okolí také nutné prořezat polomy a zpřístupnit cestu, uklidit harampádí a kovový žebřík, vše je možné po dohodě s majitelem pozemku, přezdívaným Mlynář (p. Hanych).

 

10. (Běhy) Pokusíme se též opět dotknout problematiky Pašinka topolu - jelikož bude asi časem nutné ho pokácet, vítáme příspěvky všech na něm  lezoucích ohledně jeho stability, všiml jsme si že již obrůstá dřevokaznými houbami. Také by mě zajímal stav vrcholové knížky na něm. Myslím, že je havarijní. Na minulé poradě jsme se rozhodli s ním nic nedělat.

Resumé: Na topolu nikdo ze zúčastněných v poslední době nelezl a není tedy známo v jakém je stavu. Problém není možná tak žhavý, jak se Běhymu zdá, ale opatrnost je jistě na místě a příroda je nevyzpytatelná. Jako budoucí odborník v problematice se s prozkoumáním stávajícího stavu stromu z hlediska kvality dřeva a stability objektu nabídl Jan Borovička student Lesnické fakulty ČZU v Praze. Jeho nabídku vřele přijímáme a věříme, že se mu podaří najít rozumný postup v této věci.

 

11. (Běhy)  Upřesnění postavení a povinností Zdravého Jádra a vznik Metodického pilíře HOPSUKu. Zdravé jádro si vyřešilo vnitřní strukturu a přeskupilo se. Instruktoři jsou členy Zdravého Jádra. Byli osloveni noví dlouholetí a schopní členové oddílu, na nichž se Jádro dohodlo. Jádro je živý pulzující organizmus, nikoliv zkostnatělá struktura! Úkoly Jádra jsou hlavně v přijímání nováčků a péči o ně, dále rozhoduje o členech Metodického pilíře a jiných důležitých oddílových věcech společně s instruktory a předsedou. Zdravé Jádro a Metodický pilíř se též stará o zdárný průběh Pašinka klání, oddílových brigád a dalších oddílových akcí. Každý člen Zdravého jádra je členem Metodického pilíře. Pouze členové Zdravého Jádra mohou být členy příslušné OVK ČHS.

   Metodický pilíř bude dohlížet na výcvik nováčků oddílu a budou se z něho rekrutovat noví instruktoři oddílu ve způsobilosti ČHS RCI a ČHS HAL. Bude li chtít být někdo oddílem vyslán na přijímač do některého z kurzů RCI a HAL, bude jeho povinností starat se nejdříve minimálně dva roky o nováčky oddílu na oddílových akcích a soustředěních společně s instruktory HOPSUKu. Do metodického pilíře je člen HOPSUKu přijat na základě rozhodnutí instruktorů ČHS, předsedy oddílu Karlose a zbytku Zdravého jádra po úspěšném složení přijímací zkoušky do Metodického pilíře, která může následovat hned v dalším týdnu po úspěšném složení Nováčkovské zkoušky.  Neplní-li člen Metodického pilíře své povinnosti vůči nováčkům, může být rozhodnutím instruktorů, předsedy a zbytku Zdravého jádra z Metodického pilíře (a tudíž i ucházení se o vyslání na přijímač na instruktorský kurz ČHS) vyloučen. Stálí členové oddílu, kteří v oddílu působí více něž 3 roky, s nováčky pravidelně pracují a mají potřebné metodické znalosti (to uváží instruktor a Zdravé Jádro), jsou v současné době považováni za Metodický pilíř HOPSUKu, pokud sami chtějí. Tito lidé budou během ledna 2009 osloveni. Z členství v Metodickém pilíři pro ně však vyplývají výše uvedené povinnosti. Při jejich neplnění budou z metodického pilíře vyloučeni a budou li chtít zpět musí složit přijímací zkoušku a nejméně dva roky se starat o nováčky oddílu v rámci oddílových akcí a soustředění. Současní členové Metodického pilíře mohou být v roce 2009 vysláni na přijímač instruktorských kurzů ČHS.  Neplnění povinností Metodického pilíře je zcela nemyslitelné pro člena Zdravého jádra. Takový člen nemá v Jádře co pohledávat, a bude z obou útvarů neprodleně vyloučen. Všichni instruktoři HOPSUKu jsou členy Zdravého Jádra a Metodického pilíře, tudíž pro ně z členství vyplývají výše uvedené povinnosti.

   Tento model je pro fungování oddílu jako celku nezbytný a vychází z mnohaletých zkušeností, proto tento bod není k diskusi, je to nutnost a tedy pouhé konstatování faktu.

Resumé: Bod byl v jednání přeskočen a je rámcově pro strukturu oddílu prozatím platný. V budoucích stanovách HOPSUKu bude tato problematika namodelována snad lépe, z bodu je možné vycházet. Do Metodického pilíře se z mnoha oslovených oddílovců zatím přihlásili kromě instruktora HAL Střihouna dva, a to Josef Koudelník a Jan Borovička, za čež jim mnohokráte děkujeme a těšíme se na spolupráci s nimi při rozvoji členské základny oddílu.

 

12. (Běhy, Střihoun)  Péče o nováčky HOPSUKu a nováčkovské zkoušky. V roce 2007 bylo dohodnuto, že se budou pořádat dvě školení s nováčkovským přezkoušením za účasti instruktora a patronů ze Zdravého jádra. Jarní v Dubnu na Prachově u Mouřenína (instruktor Bobr a instruktoři LKP, příp. Střihoun) a podzimní na Pašince (instruktor Střihoun, příp. Bobr). Oba instruktážní dny jsou brány jako oddílové akce a je možno společně zalízt, pobavit se a na obou bude též chytána pneumatika z jistícího stanoviště. V roce 2007 a 2008 se ovšem nepodařilo dohodnout s LK Prachov na účasti našich nováčků na jejich pneumatice a celý výcvik nováčků HOPSUKu byl posléze přeplánován. V současné době je již naplánováno dvoudenní školení nováčků na Pašince na víkend 21.- 22.3. s instruktorem HAL ČHS Střihounem, dalšími členy Zdravého Jádra a Metodického pilíře. Více o něm zde. Všichni jsou srdečně zváni. Dvoudení školení bude v roce 2009 a letech dalších jen jedno a  bude na něm probrána všechna základní teorie a procvičena praxe. Povinné oddílové soustředění bude pro nováčky také jen jedno za rok a to většinou dvou nebo třídenní. Na podzim bude pořádána jednodenní lezecká akce s Nováčkovskou zkouškou.

   Další otázkou je zda by nebylo rozumné zavést pro nováčky povinnost Nováčkovský kurz (tedy instruktory a Zdravé Jádro) si v rozumných mezích zaplatit, peníze by šly z části pořadatelům kurzu a z části do oddílové kasy. Jistě by se zvýšila úroveň i zabezpečení kurzů. Toto musíme určitě zvážit, nakonec v jiných oddílech je to zcela běžné. Další otázkou by bylo jak nastavit cenu a co když účastník kurzu jako horolezec neuspěje:-). Inu zážitky mu jistě zůstanou pěkné.

Resumé: Otázka plateb nováčků za kurz zůstává otevřená a bude jí dále řešit Zdravé jádro a Metodický pilíř.

 

13. (Běhy, Střihoun) Letošní soustředění HOPSUKu, pro nováčky povinné, kde, kdy, jak? Zřejmě počátkem prázdnin a mohlo by klidně být i v zahraničí, zaměřené třeba na více délkové lezení na vápně, nebo sportovní lezení třeba ve Frankenjuře, DWS či dokonce horské lezení?

Resumé: Kupodivu se přihlásilo poměrně mnoho lidí, kteří by měli chuť letošní soustředění podpořit a to i v případě, že by se odehrávalo někde na jihu u moře třeba v dubnu, květnu nebo červnu, samozřejmě stejně dobré ne-li lepší by to mohlo být na podzim třeba na přelomu září a října. Musíme tedy vymyslet v čas termín a zvolit místa konání. Jelo by se určitě několika auty a navštívilo by se asi podle mé představy povícero oblastí. Vidím jako reálnou Provence (F), Ligurii (It) a třeba Frankenjuru (D) cestou domů na doražení. Prosím s návrhy termínů, míst a programu rychle ven třeba ve vrcholovce. Myslím, že by tento rock trip mohl nováčkům velice zpříjemnit vstup do oddílu a lezeckého života. I staří harcovníci a mrzáci si jistě přijdou u moře na své, osobně se na tuto akci velice těším.

 

14. (Běhy) Je nutné neprodleně vymyslet termín Pašinka klání 2009 (zřejmě květen/červen) tak aby se nekryl s ostatními důležitými závody tohoto sportu a jinými místními akcemi. Viz info. Podrobnosti (technické zajištění akce, elektřina, stan, book, repro, židle, stůl, sudy, pípa, chlazení, kelímky atd., a zajištění sponzoringu) budou řešeny průběžně a proběhne též samostatná schůzka Zdravého Jádra a Metodického pilíře HOPSUKu, půjde zde o rozdělení úkolů a vytvoření koncepce akce. Sponzoři a jakákoliv pomoc vítána.

   Dále prosím Kuba, aby se zhostil včas doplnění putovní trofeje příslušnými štítky vítězů za poslední dva roky. Všechny podklady jsou v článcích.

Resumé: Termín bude v nejbližší době vyvěšen na webu a začnou přípravné práce na klání, které bude letos pojato i jako oslava desetileté existence HOPSUKu s doprovodnými akcemi, jako výstavy fotek, video projekce a snad i vydání desetiročenky s příběhy z našeho společného života a lezení. V návrhu je termín sobota 23.5.2009 s tím, že předchozí soboty v měsíci nevyhovují z různých důvodů některým organizátorům akce. Články foto a jiné příspěvky prosím posílejte Střihounovi a Běhymu do konce dubna, snad se nám z toho něco zajímavého zrodí. Jakákoliv pomoc s přípravou Klání 2009 je vřele vítána.

 

 15. (Karlos, Kotýsek) Oddílové účetnictví, IČO a daně. Zdá se, že je nutné tento problém řešit, snad budou dostatečné podklady a věc se pohne správným směrem.  

Resumé: Postoupeno k projednání v užším kroužku vedení oddílu v brzké době.

 

16. (Běhy) Na setkání budou vydány oddílovcům, kteří včas zaplatili (tj do 21.1.) hotové ČHSky pro rok 2009, jak už bylo řečeno nebudou dodatečně vybírány peníze od opozdilců, kteří by rádi ČHSku.

Resumé: ČHSky byly předány, ale zbyly mi průkazky těchto oddílovců: Jakub Fanta, Lucie Kociánová, Jan Marek, Lukáš Neklan, František Pašek, Aleš Sobolík, Rostislav Staněk, David Trnka, Jakub Vokřál a jsou tímto u mě připraveny k vyzvednutí.

 

17. Termín další schůze HOPSUKu na podzim 2009.

Resumé: Ano pravděpodobně se podzimní schůzka uskuteční. Termín bude zveřejněn na webu nejméně s měsíčním předstihem.

 

18. (Péša) Ahoj ZJ & MP, když už jsem tedy v Jádru a Pilíři, zmíním tu svůj názor a návrh na věc. Stanovy HOPSUKu.

Jak asi každý z Vás ví, nad otázkou Zdravého Jádra (ZJ) to ve zdroji "vrcholová knížka HOPSUK" dost vřelo. Vyskytly se různé otázky po smyslu, účelu, právu a já nevím čeho ještě. Víte, dle mého názoru by se v tom měl udělat pořádek jednou provždy. Jsou tu lidé na kterých je chod oddílu doslova závislý, jsou tu zkušení a začátečníci, zakladatelé oddílu a přibraní členové, jsou tu lezci - dobyvatelé hor, skalní lezci, překližkáři, bouldraři, pískaři. Také tu jsou aktivní či pasivní, objektivní, zainteresovaní a spousty dalších. Odlišné osobnosti s odlišnými názory. Z toho co se dá vyčíst v již zmíněné "vrcholovce" (ať už v řádcích či mezi nimi) je vcelku vidět (a nedivím se tomu, je to klasická lidská vlastnost), že lidé, i když se aktivně NEpodílí na dění v oddíle, mají potřebu být důležití, o něčem rozhodovat nebo minimálně kritizovat to co ovlivňovat přímo nechtějí (nevím z jakého důvodu, možná z lenosti, nebo z ublížení, že je nikdo neoslovil či neposlechl? - nevím). Také jsou lidé co se nechtějí nikam vnucovat, ale ve skutečnosti by je práce ve vedení oddílu třeba uspokojovala - prostě lidé co by oddílem žili ale... Proto vidím (mimochodem) pozvání lidem do ZJ jako dobrý nápad a krok o něco výš.

Doufám, že jsem nic důležitého nezapomněl a všem to co jsem napsal zatím dává smysl. Přikročím k věcem které mě trápí.

  1. Zdravé jádro - Jak napsal Střihoun "Asi od začátku špatný název". Tohle slovní spojení opravdu není úplně ideální. "Zdravé", jak již bylo vyřčeno ve vrcholovce, může vyjadřovat spoustu věcí a proto nezasvěceným se může pak zdát, že jsou něco podřadného a méněcenného. Když se do nich vžiji, tak se jim popravdě vůbec nedivím. A proto ...
  2. …bych od daného výrazu "Zdravé jádro" buď to upustil a ponechal jen "Metodický Pilíř" což mi přijde stejně jako totéž. Lépe to zní a problém by to vyřešilo. Podotýkám jen toto: "Mně osobně toto slovní spojení vůbec nevadí, jde jen o lidi, kteří do toho nevidí!" Je tu také možnost jak ZJ ponechat! Tuto možnost bych však asi tak jako tak realizoval z jiných důvodů. Takže ...
  3. …nebylo by od věci vytvořit jakési STANOVY HOPSUKU. To by měl být oficiální dokument, s kterým by měl souhlasit každý člen, který vstupuje do oddílu a samo také každý, který už v něm je. To ale znamená dokument stvořit a odhlasovat jeho platnost. To mi připomíná: To co tady píši by se mohlo a mělo řešit také na poradě. Stanovy jsou základ každého sdružení či spolku a připadají mi jako nezbytná věc, kterou se dá vyřešit ne jedna rozepře. Navíc to co je v nich jednou dáno platí pro všechny a leckterý jazyk se tím zacpe. Pravda, nějaký jazyk se zase třeba rozváže! Najděte si na Googlu nějaké stanovy jestli nevíte o čem mluvím. Je to handicap HOPSUKU – nemít stanovy!

a) Ve stanovách by mělo být hlavně: „Každý člen oddílu je povinen se řídit těmito stanovami …“ Nečekaně!

b) Mělo by v nich být uvedeno různé názvosloví. Co je to „člen“, kdo je „instruktor“, co je myšleno spojením „Zdravé jádro“, kdo v něm může být a kdo ne! (Pozn.: Mám pocit že ZJ by se mělo skládat ze zakladatelů oddílu a MP by byl složen například ze ZJ+člena s určitými předpoklady).

c) Podmínky členství.

d) Př.: Minimálně jednou do roka „musí“ být oddílová schůze. (Je jedno jak si co pojmenujeme – jako myslím jak si oddíl pojmenuje) a její termín musí být zveřejněn minimálně dva měsíce dopředu.

e) Práva členů, o čem je možné hlasovat, o čem rozhoduje ZJ a o čem instruktor.

f) A mnoho dalších věcí, v kterých je dobré mít jasno.

Předejde se tak mnoha problémům. Stanovy můžou dát dohromady „zakladatelé oddílu“ nebo ZJ. Vzhledem k tomu, že ale nebyly vyhotoveny při zrodu oddílu, musí je schválit všichni členové, popřípadě je odhlasovat, nebo to řeší odstoupení nesouhlasících. Ale rozumně navržené stanovy odsouhlasí každý!

Měly by být také postaveny na demokratických principech (ty mají také svá úskalí, ale dá se to vyřešit dobře podanou frází ve STANOVÁCH)! Tím, že bude mít každý člen právo rozhodovat (hlasovat) by se mohl vyřešit problém s nadřazeností [(možná špatně vyjádřeno) (jak si myslí někteří ve vrcholovce)] ZJ. Lidem se musí dát příležitost a ne jim dávat pocit, že jsou „nezdravý jádřinec“. (Já vím, že to tak není, ale jsou tu tací co nevědí nebo nechtějí vědět.)

Snad jsem tedy vyjevil srozumitelně co mám na srdci a nikoho se nedotkl. Toť snad prozatím vše. Berte to jako návrh či námět k zamyšlení jak by šla tato problematika řešit. Výše uvedené příklady také jako příklady posuzujte, neříkám tím, že je nutné aby to bylo zrovna takto.

S dobrým úmyslem

Péša®.

(Běhy) Pesova pripominka je velmi trefna, tj samozrejme asi nevyhnutelny krok. Meli jsme se tim zabyvat jiz davno. Bohuzel nebyla vule.

V letech minulych jsme byly svedky nedotazenych pokusu jakesi stanovy, resici alespon zakladni problemy oddilu (to jsou predevsim novacci) vytvorit. Udelal to Strihoun v roce 2002 v clanku Dobry den pane 2002 (http://www.hopsuk.borec.cz/archiv/dp02.htm) a udelal jsem to ja v roce 2008 v clancich odd schuze 6.2.09 bod 11. (http://www.hopsuk.borec.cz/archiv/schuze060209.htm) a Zdrave jadro (http://www.hopsuk.borec.cz/archiv/jadro.htm).  Vsechny jsou k precteni v rubrice O nás.

Dále by bylo urcite dobre podobny dokument postupem casu sepsat, pripominkovat a dotahnout do nejake konecne podoby, ktera by se dala odhlasovat za nejaky cas na dalsi oddilove schuzce. Bylo by dobre vclenit tam vsechno podstatne a postavit to na demokratickych principech (jak bylo napsano), to jiste neni na skodu. Fakt je, ze nasilne kroky, kterymi to zatim leta vedeme nikomu svedcit nemohou. I kdyz nekdy je dobre rozhodnout o necem rychle a pak se volna ruka hodi. Kazdopadne je toho potreba hodne napsat, hodne promyslet a jeste vice prodiskutovat. Prace to muze byt dost umorna a tak chapu, ze se do toho zatim nikdo nepustil. Pokud se najde nekdo, kdo by mel chut zacit (pekne to nastinil Pesa, klidne muze pokracovat v konkretnejsich obrysech) at kona a hybe oddilem, ostatni se verim radi pridaji. Ted nejak nemam stavu to dal pitvat. Musim pockat na tvurci pretlak, snad se toho nekdo uz treba chytil a zacal na tom pracovat.

Tolik tedy narychlo ode me. Diky Peso! S pozdravem Ondra

S návrhem a spoluprácí na tvorbě stanov HOPSUKu obratem souhlasil předseda Karlos a téměř všichni současní členové ZJ a MP: Střihoun, Běhy a Steebe.

Resumé: Ano stanovy se tvoří, přispět může s návrhy kdokoliv, až budou připraveny budou se oddílovou poradou schvalovat. O věc se stará především Péša, za čež mu vřele děkujeme. Přehled současných verzí stanov HOPSUKu je k vidění zde http://perohon.ic.cz/HOPSUK/HOPSUK.htm Je možné si zde nejnovější verzi stáhnout, glosovat, upravit a odeslat Péšovi k vystavení na web.

 

19. (Běhy) Datum zrodu HOPSUKu a plánované oslavy 10 let výročí jeho založení?

Resumé: Viz bod 14 zápisu, oddíl oslaví deset let existence na Pašinka Klání, které bude tímto doufáme velkolepé a nad míru zábavné.

 

20. (Běhy) Práce s dětmi v HOPSUKu? Máme na tohle chuť, zájemce a formu? Byrokracie a úskalí práce s mládeží pod 15 let.

Resumé: Na výchovu dětí v HOPSUKu se nikdo příliš necítí a uvidíme tedy, co přinese budoucnost...

 

21. (Běhy, Steebe) K výstavbě veřejného bouldru v Kolíně. Místo - nároky a výběr, koncepce bouldru, financování, správa?

Resumé: V problému panuje jistá bezmoc. Není zde skupinka nadšenců, která by se tímto překrutě žhavým problémem chtěla zabývat, někteří dokonce projevůjí se stavbou veřejného bouldru nechuť. Ti co by chtěli trénovat, by ovšem jistě snahu takových stavitelů podpořili. Trénink by nám přinesl konečně nějaké ovoce, jelikož netrénovaný lezec je holt v lezeckých žebříčcích vždy na konci a tak se nikdo z Kolínska bez domácí bouldrovky zatím nikam neposune. Tady by bylo jistě vhodné přitlačit na pilu. Padl i návrh venkovní stěny nejen na letní sezónu, která by se zbudovala pod Novým Kolínským mostem. Dokud se nenajdou pracanti a dobrodruzi, kteří by akci uskutečnili, budeme dále oddílem spíše horších nebo sotva průměrných lezců.

 

22. (Střihoun) Do stanov by chtělo zakomponovat podmínky dvoučlenství, které je možné a hlavně to dát vědět lezcům, kteří využívají jiných oddílů ke vzdělávání, půjčovném vybavení, vstupu na stěnu, blízkému kolektivu, domovina atp tito lide se necítí být členy hopsuku, ač by možná rádi, a neni na ně tak nahlíženo, což je škoda možná by ubylo lidí, kteří by si vymýšleli nespokojené hemzi na nečinost hopsuku, když vidí, že jim jinde nabízí stěnu vstup zdarma, nebo půjčení pípáku dvoučlenství je asi také otázka zachování soudržnosti se starým oddílem a využití výhod nového oddílu bez přetrhání vazeb a postavení v oddíle.

Příspěvky ČHS se platí jen jednou, ať již jsi zaregistrován u dvou oddílů takže určitě nejde o navýšení peněz příspěvek pro oddíl 100,- Kč na rok je ta možnost být členem HOPSUK i když jsem členem jinde v ČHS členové ČHS jsou také pojištěni jen jednou.

   Do stanov to chce uvézt všeobecné věci, které zaručuje ČHS (úrazové pojištění, možnost připojištění do ciziny za zvíhodněnou cenu, svazové vzdělávací kurzy, slevy na zařízení, slevy v řetězcích, dotované jištění, jednorázové dotace za účelem..., proplacení cesťáků a prací na přejišťování, dotované vybavení pro instruktory, atp)

   Do stanov to chce uvést odsouhlasené výhody, které zaručuje HOPSUK pro členy (borháky zdarma za jistých podmínek, půjčovné vybavení seznam, zasílání informací o činnosti, akce, možnost podílení se na činnosti oddílu, dotace atd.) To jen tak ve zkratce S3h

Resumé: Bod bude zpracován v rámci stanov HOPSUKu.

zapisoval Běhy